Jeśli lata jadłeś / jesz same pełnoziarniste produkty zbożowe, chętnie z dodatkiem otrąb; jeśli nie tolerujesz dobrze nabiału i nie wiadomo z jakiej paki doświadczasz problemów ze strony układu pokarmowego, które nierzadko przeszkadzają Tobie wykonać trening – musisz koniecznie zadbać o jelita.
Dlaczego mówi się, że jelita to drugi mózg?
W jelitach jest bardzo dużo neuronów (komórki nerwowe obecne także w mózgu) – z jelit do mózgu płynie 90% informacji, w jelitach wchłaniasz składniki odżywcze, w jelitach jest 80% serotoniny – bez zdrowych jelit nie ma zdrowego organizmu. Każdy kosmek jelitowy ma swoją sieć neuronów, których ogółem jest około 100 milionów. To drugie miejsce zaraz po mózgu, w której są tak liczne.
Zastanów się tylko – nie przypadkowo czegoś “nie możemy strawić”, przed zawodami i w nagłym stresie pojawia się biegunka lub wręcz przeciwnie – masz zaciśnięty żołądek, a najmniejszy ból brzucha powoduje obniżenie nastroju.
Nie jest przypadkiem, że ludzie zestresowani cierpią po latach na wrzody żołądka – nadmiar stresu, papierosy i mocna kawa.
Niestety nie ma możliwości, aby przywrócić i doprowadzić mikroflory jelit do pełni zdrowia w tydzień czy dwa tygodnie. Konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz – konsekwencja.
Tak, jak trenujesz ciało, tak musisz zadbać o jelita, a w tym wszystkim być cierpliwym, żeby osiągnąć sukces.
Jeśli doświadczasz wciąż gazów, wzdęć, zaparć, biegunek, przelewania, bólów, kłucia (a także masz problemy skórne, zaburzenia depresyjne, jesteś rozdrażniony, nie możesz się podnieść z łóżka):
– weź kartkę, zapisz wszystkie symptomy, które wcześniej określałeś jako “zespół jelita drażliwego”, a później przejdź okresowo na dietę.
Odrzuć:
- pszenicę + resztę zbóż z dużą zawartością błonnika nierozpuszczalnego (czytaj co powoduje, że często robią Tobie krzywdę),
- nabiał (niekoniecznie na zawsze, ale na jakiś czas / później często wystarczy nie przeginać – o mleku i przetworach pisałam tu)
- rośliny strączkowe
- oraz alkohol, cukier i wysokoprzetworzoną żywność o długim i skomplikowanym składze
Być może od razu poczujesz się lepiej, ale nie daj się zwieść – Twój organizm potrzebuje się odżywić, bo bardzo długi czas był blokowany przez uszkodzoną mikroflorę.
Na zespół jelita drażliwego wpływać może bardzo wiele czynników. Może się okazać, że wyeliminowanie FODMAPs będzie wystarczające i przyniesie olbrzymią ulgę. Co możesz spróbować?
- Jedz warzywa i dobre tłuszcze
- Pij dużo rosołu gotowanego na kościach (przepis) i dobrym jakościowo mięsie
- Jedz codziennie kiszonki.
- W ramach uzupełnienia węglowodanów jedz słodkie ziemniaki, ew. kasze bezglutenowe, maniok.
Dbaj o siebie, nie przemęczaj, redukuj stres do minimum.
Za miesiąc, dwa – usiądź, weź kartkę i zapisz na niej obecne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, samopoczucia, skóry, energii, jakości snu i porównaj obie kartki.
8 Comments