Ciecierzyca
Te “groszki” o orzechowym posmaku należą do strączków – i choć ich przeciwnicy uważają, że kwas fitynowy je “eliminuje” ze zdrowej diety (utrudnia wchłanianie wybranych składników mineralnych) – dużo więcej przemawia za tym, by raz na jakiś czas je włączać, zwłaszcza w diecie roślinnej. 🙂
Jest bogatym źródłem magnezu, węgli złożonych i skrobi opornej. Ma też białko.
Najlepiej korzystać ze świeżej cieciorki, którą długo moczymy w wodzie (aktywując fitazy, rozkładające wspomniany kwas fitynowy), po czym gotujemy bez przykrycia – w ten sposób pozbywamy się części oligosacharydów (stachiozy i rafinozy), które fermentują w jelitach, co powoduje u niektórych gazy.
Składniki (4 porcje)
- Ciecierzyca – 200g sucha lub 2 puszki konserwowej
- Sezam – 7 łyżek
- 3 łyżeczki Tahini
- Olej lniany / oliwa z oliwek – 3 łyżki
- Czosnek – 3 ząbki
- Soda oczyszczona – 2 łyżeczki
- Sok z połówki cytryny
- Sól himalajska
- Pieprz
- Zimna woda – 200ml
Sposób przygotowania:
1. Dzień wcześniej moczymy ciecierzycę zalewając ją dwukrotną ilością wody z dodatkiem łyżeczki sody.
2. Następnego dnia ciecierzycę odcedzamy, płuczemy i zalewamy dużą ilością świeżej wody. /jeśli używamy konserwowej to tutaj robimy to samo/
– w tym momencie dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej, która ma krytyczne znaczenie w tym przepisie – dzięki niej cieciorka staje się bardzo delikatna i miękka.
3. Gotujemy całość przez ok. 30minut / konserwową 4-5 minut/, do momentu, kiedy cieciorka będzie miękka – to znak, że po zblendowaniu stanie się niesamowicie kremowa i wręcz “maślana”.
4. Ugotowaną ciecierzycę odcedzamy i płuczemy.
5. Sezam prażymy delikatnie (żeby się nie spalił 😉 ), po czym dodajemy sól, sok z cytryny, czosnek oraz olej lniany.
6. Całość blendujemy przez ok. 3-4minuty dojewając niewielką ilość zimnej wody, do otrzymania właściwej śmietanowej konsystencji.
7. Kolejno przyprawiamy – możecie dodać tutaj wszystko na co macie ochotę – czasami wystarczy świeżo mielony pieprz, czasami fajnie dodać kminek, pietruszkę, słodką lub ostrą paprykę, a nawet dodatek warzyw (np. szpinak, buraczki, krojone oliwki i …tak naprawdę co tylko wymyślicie).
9 Comments