Oto 9 ciekawostek, które zachęcą Cię do sięgania po awokado!
- Awokado jest idealną przekąską poza domem – po zdjęciu skórki awokado jest gotowe do spożycia. 🙂
W związku z tym sprawdza się idealnie w sportach wytrzymałościowych [klik] i ultradystansowych – tam, gdzie intensywność jest umiarkowana, ale wyścig trwa wiele godzin. Dostarczając tłuszczu uzupełnia zapotrzebowanie na niego – z racji tego, że tego typu wysiłki charakteryzują się zwiększoną oksydacją kwasów tłuszczowych. Jest lekkie, energetyczne i przepyszne!
- Świetna alternatywa dla masła czy oliwy bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe – sprawdza się świetnie jako smarowidło, a wymieszane z przyprawami może być każdorazowo wyjątkowe.
- Owoc ten sprawdza się idealnie jako składnik koktajli i słodkich słodyczy – od kremów z bananem czy daktylami i kakao tworząc zdrową NUTELLĘ, przez składnik naturalnych lodów, po odżywcze koktajle okołotreningowe dla sportowców.
- Z pestki awokado można wyhodować w domu drzewko. 🙂 (sama takie zasadziłam 8 lat temu – jest już całkiem spore, choć niestety bezowocne)
- Awokado jest idealne dla osób na niemal każdej diecie – bezglutenowej, wegańskiej, paleo, raw. Nie pasuje chyba tylko do diety bardzo niskotłuszczowej (ale po co? 😉 ).
- Awokado jest dojrzałe wtedy, kiedy staje się miękkie i delikatnie ciemnieje. Aby przyspieszyć dojrzewanie można włożyć je do papierowej torebki z jabłkiem lub bananem – po 2-4 dniach powinno być gotowe (i maślane!)
- Jest źródłem błonnika nierozpuszczalnego i nadaje się dla małych dzieci.
- Owoc ten uważa się za superfood – zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wysokiej jakości tłuszcze i witaminy. Można śmiało powiedzieć, że to owoc młodości, ponieważ jego regularne spożywanie wpływa pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także wygląd włosów, skóry i paznokci!
- Ciekawostką jest to, że drzewa wydające owoce żyją parami – aby jedno odpowiednio rosło musi mieć obok inne. Awokado to owoc miłości! 😉
Owoc miłości, ale czy dla środowiska?
Oto kilka ciekawostek, które budzą kontrowersje.
- Uprawiany jest w Chile, Peru, Meksyku i RPA
- Do rozpoczęcia uprawy awokado musi nastąpić całkowita wycinka lasów sosnowych. Jednego dnia – widzimy przepiękny las, drugiego – rosnącą plantację awokado. Lasy znikają, razem z ich mieszkańcami.
- Jedno awokado potrzebuje aż 320 L wody do wyrośnięcia (coo?!). Jest to jednak o wiele mniejsza liczba niż przy hodowli wołowiny.
- Zyski jakie przynosi awokado jest niewyobrażalne (na plus), stąd narkotykowi gangsterzy zainteresowali się’ awokadową’ branżą wypychając z niej lokalnych farmerów.
- Aby ten owoc trafił na nasza kanapkę i umilił nam śniadanie musi przebyć długą drogę. Jak głosi legenda awokado gnije w 5 sekund…stąd zostaje ono idealnie zaimpregnowane. Paczka nawozu może nie starczyć. Gdy już wyrusza w drogę zostawia za sobą olbrzymi ślad węglowy i jest to aspekty budzący niemałe kontrowersje.
- Więcej awokado = więcej zużytej wody = więcej dwutlenku węgla, więc nie jest to owoc pro-środowiskowy.
Źródło:
- https://noizz.pl/ekologia/awokado-jest-nieekologiczne-jakie-sa-koszty-uprawy-awokado/hjbsxz1
- http://sidorski.pl/roznosci/zanim-kupisz-kolejne-awokado/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23638933
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Sprzedawca Dieta Sportowca - poradnia dietetyczna i blog, Dorota Traczyk-Bednarek. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Kontakt z administratorem: kontakt@dieta-sportowca.pl