Nie raz, nie dwa, a pewnie znacznie więcej razy czytaliście o tym, że tkanki tłuszczowej nie pozbywamy się z danych miejsc. Tak, ja również pisałam, że genetyczne skłonności determinują to, jak odkłada się nasza tkanka tłuszczowa i gdzie są nasze oporne miejsca. (pomijam polecane w pewnych środowiskach konkretne suplementy)
Nie wszyscy jednak uważają, że nie mamy na to wpływu.
Okazuje się, że część badań sugeruje, że miejsca, w których gromadzi się nasza tkanka tłuszczowa korelują silnie z hormonami. Zwracając uwagę na to, że kobiety i mężczyźni zwykle gromadzą tkankę tłuszczową w innych okolicach / biodra – brzuch / brzmi to całkiem sensownie. Poza tym, jak wiemy, hormony i rozregulowanie ich syntezy prowadzi do wielu zaburzeń w organizmie – rozpoczynając od zaburzeń cyklu miesięcznego u kobiet, przez niepozorne zaburzenia snu, na ginekomastii u mężczyzn kończąc.
Takim dosyć popularnym poglądem podzielił się autor – Charles Poliquin, który zwraca uwagę na 12 miejsc na ciele powiązanych z układem endokrynologicznym.
Stymulacja / modulacja danych hormonów przez odpowiednią dietę, suplementację i włączenie danego rodzaju wysiłku u sportowców ma przynieść oczekiwaną redukcję tkanki tłuszczowej. Wszystko opiera się na rezultatach, jakie osiągniemy dzięki pomiarami fałdów skórno-tłuszczowych kaliperem.

I tak, istnieje 6 typów w zależności od hormonów:
- Typ androgeniczny – hormony płciowe /odpowiadają za gromadzenie tłuszczu na ramionach i klatce piersiowej / – im mniejsza ilość tkanki tłuszczowej na tricepsie, tym wyższa ilość testosteronu.
- Typ insulinowy – wysoki poziom insulin /świadczyć może o insulinooporności lub częstych silnych wahaniach cukru we krwi / – koncentracja tluszczu pod łopatkami i na biodrach.
- Typ tarczycowy – zaburzenia pracy tarczycy / przyczyną może być niewłaściwa synteza hormonów regulujących przemianę materii / – tkanka tłuszczowa po bokach tułowia, w miejscu żeber.
- Typ związany z kortyzolem – przewlekły stres, wysoki poziom hormonu – okładanie tłuszczu wokół pępka.
- Typ estrogenowy – hormony sprzyjają odkładaniu tkanki tłuszczowej w typowo “kobiecych” miejscach – pośladki i uda.
- Typ związany z hormonem wzrostu – kolana i łydki.
Do każdego ze wskazanych typów dopisuje się odpowiednie wytyczne związane z dietą i treningami.
Temat jest bardzo interesujący i chociaż możemy traktować go jako ciekawostkę – jestem pewna, że chcecie znać przykłady produktów i zaleceń, które mogą wspomagać osiąganie rezultatów w każdym z typów.
O tym, w kolejnych częściach wpisu:
- Redukcja konkretnych partii – Jak schudnąć “z brzucha/ud”? – cz.2
- Redukcja konkretnych partii – Jak schudnąć “z pupy i klaty”? – cz.3
Lista badań, która może wskazywać, że ma to sens poniżej. 🙂
A tak poza tym – wiecie jakie ćwiczenia najlepiej spalają tłuszcz?
A jeśli macie potrzebę zredukować masę ciała – to uderzajcie tu: klik
- Hum Reprod. 1997 Oct;12 Suppl 1:21-5. “Hormonal control of regional fat distribution.” http://ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9403318
- http://eerohakala.com/files/Poliquin.pdf
5 Comments