Naszło mnie dzisiaj na Kimchi, choć jadłam je ze 2-3 razy w życiu.
Domowa produkcja kimchi nie jest niczym skomplikowanym – na tyle, że sama je jestem w stanie zrobić z pozytywnym efektem. Szukałam inspiracji i trafiłam na takie, które mają najczęściej spotykane dodatki. 🙂
Kilka faktów o kimchi:
- Kimchi to koreańska kapusta z warzywami oraz wyjątkowymi przyprawami, które pozwalają zachować jej świeżość. W Polsce kimchi nazywa się koreańską kiszoną kapustą.
- Kimchi to prawdziwy POWERFOOD dla sportowców!
- Przepisów na kimchi jest mnóstwo – to trochę jak z naszym polskim gulaszem i bigosem – co dom, to przepis. Dzisiaj pokażę Wam jednak taki, który sama wykorzystałam do mojego pierwszego kimchi.
- Smak kimchi jest nie do opisania – lekko kwaśna, przede wszystkim ostra, słodka i specyficzna. 🙂 Po prostu spróbować trzeba.
Czuję, że z kimchi jest tak, jak z oliwkami i piwem – na początku nie lubisz, ale jak zrozumiesz ten smak to zupełnie zmieniasz jego postrzeganie na plus.
Czy zdrowe to kimchi?
- Kimchi uznane jest za jedno z najzdrowszych dań świata – poważne słowa! Źródło tych rewelacji jest tutaj: KLIK
- Podstawą kimchi jest kapusta pekińska i warzywa, porządnie przyprawione i ukiszone.
- Kimchi zawiera wszystkie witaminy, które zawierają warzywa składające się na nie – czyli zarówno te z grupy B, witamina C, A i E, jak i składniki mineralne – niezbędny dla sportowców sód, ale i magnez.
- To, za co ją również uwielbiam, z punktu widzenia dietetyka to bakterie probiotyczne, zupełnie jak w polskiej kapuście kiszonej. Kimchi zatem fantastycznie wspiera odporność i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
- Papryka gochugaru, czyli niezwykłe płatki chilli zawierają sporą dawkę antyoksydantów, witaminy E i nadają jej niepowtarzalny smak!
- Dodatkowo, kimchi jest bardzo niskokaloryczne.
- No i pasuje do każdej diety. (no, może poza tymi które wymagają wykluczenia czosnku/cebuli w przypadku nietolerancji FODMAPS)
- Jest także wegańskie.
Jak zrobić kimchi w domu?
Potrzebujesz poniższych składników. To nic wymyślnego, poza papryką gochugaru, której nabycie w dużym mieście nie jest problemem – możesz ją dostać w sushi-sklepach, marketach z kuchniami świata. Jeśli jednak mieszkasz w małym miasteczku lub na wsi, możesz spokojnie zamówić przez internet jakąś niewielką paczkę (chyba, że wiesz, że kimchi pokochasz – kup wtedy od razu dużą!). Ja zdecydowałam się na zakup papryki gochugaru w Azjatyckim Markecie na ul. Św. Marcin w Poznaniu. Koszt za 100 g to niecałe 10 zł.
Składniki:
- Kapusta pekińska – 1 kg
- Marchew – mała sztuka – posiekana w drobne paseczki
- Szczypior – pęczek – drobno posiekany
- Rzepa biała – 1/3 – około 150-200 g – posiekana w drobne paseczki
Przyprawy i składniki na pastę:
- Imbir – opcjonalnie – 2 niewielkie plasterki
- Czosnek – 4 ząbki
- Cebula – 1/4 dużej sztuki
- Papryka gochugaru – 1/3 – 1/2 szklanki
- Sos sojowy – 3-4 łyżki
- Sos rybny – jeśli masz – 2-3 łyżki
- Sól – dużo!
- 3/4 szklanki wody
- Cukier – 1 łyżka
- Mąka ryżowa lub pszenna zwykła – 1,5 łyżki
Przygotowanie:
- Kapustę umyj, odetnij twardą końcówkę i potnij wzdłuż na 6-8 części.
- Umyj dokładnie w wodzie i natrzyj dokładnie liście solą z dodatkiem cukru (niekoniecznie, ale 2 dodatkowe łyżki mogą nieco osłodzić danie)
Odstaw na pół godziny i po tym czasie lekko ją ugnieć, przełóż na drugą stronę i ew. dodaj sól lub wodę. Celem jest zmiękczenie kapusty. - Po kolejnych 30 i 60 minutach powtórz czynność jeszcze raz.
- Kapustę umyj w świeżej wodzie i odsącz.
Zrób bazę do pasty:
- Wodę z mąką podgrzewaj ciągle mieszając. Jak zacznie się robić gęsty, dodaj cukier i mieszaj.
Odstaw na bok jak wszystko się połączy i ostudź. - Czosnek, cebulę oraz imbir zblenduj i dodaj do kleiku.
Dodaj sos sojowy, paprykę, przyprawy i dokładnie wymieszaj pastę. - Do pasty dorzuć posiekane warzywa, szczypior i całość wymieszaj.
Dodaj pastę z warzywami do kapusty – najlepiej poprzekładać i ponacierać liście, ale w opcji szybszej możesz po prostu pokroić namoczoną wcześniej kapustę i wymieszać ją dokładnie z pastą. - Prawie-gotowe kimchi przełóż do słoika/naczynia kamionkowego, zamknij i odstaw do lodówki na co najmniej 2 doby, ale spokojnie możesz przechowywać do miesiąca. Najpewniej jednak wcześniej zjesz. 🙂
Smacznego!
Kimchi możesz wykorzystywać jako:
- Dodatek do obiadu
- Bazę obiadu – mieszając kimchi z ryżem / kaszą / makaronem
- Przekąskę do kanapki
- Dodatek do jajek, mięsa, ryby
- Przystawkę – duszoną, podsmażaną, zapiekaną
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Sprzedawca Dieta Sportowca - poradnia dietetyczna i blog, Dorota Traczyk-Bednarek. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Kontakt z administratorem: kontakt@dieta-sportowca.pl