Przebrnęliście przez pierwszą część wpisu? Mam nadzieję, że jesteście łakomi na kolejną dawkę wiedzy o piwie. Także w górę puszkę, szkło czy co tam macie pod ręką i delektujcie się! Czas na rozprawienie się z prawdą o regeneracji z piwem i jego wpływie na zdrowie. Ciekawi? Zapraszam!
Małe rozluźnienie
W poprzedniej części (kliknij tutaj) w większej sferze opisywałam wpływ piwa bezalkoholowego na regenerację, nawodnienie organizmu i jego wpływie na nasz sen. Natomiast teraz przyszła pora na piwo alkoholowe. Znacie historię, gdy po dobrze wykonanym treningu lub świetnie przebiegniętych zawodach nasz sukces musimy zwieńczyć piwem. I nie 0%…najlepiej najmocniejsze…jakie barman posiada! Oczywiście nam się należy, ale jak to odczuje nasz organizm? Jak to wpłynie na naszą regenerację, która też jest niezbędna po takim wysiłku? Co z naszą formą, na którą pracowaliśmy całą zimę? Czas na krótką lekcję!
Regeneracja bez piwka?!
Alkohol zawarty w piwie niestety opóźni tylko naszą regenerację.
Po treningu kluczem do odpowiedniej regeneracji będzie prawidłowe odżywienie organizmu w celu uzupełnieniu uszczuplonego glikogenu mięśniowego. Łapiemy za ulubiony wysokowęglowodanowy przysmak, popijamy izotonikiem…a wieczorem, gdy emocje już opadną łapiemy za piwko. Najlepiej zimne. Z lodówki. Upał wciąż trzyma.
Badania wykazują, że sportowcy są w stanie wypić więcej alkoholu niż przeciętny Kowalski, a wszystko to za sprawą świętowania sukcesu. Alkohol wpływa niekorzystnie na proces regenracji uszkadzając nasze mięśnie szkieletowe. Nie nawadnia, więc nie dostarcza nam elektrolitów. Picie najczęściej zastępuje nam wartościowy posiłek i odpoczynek, co może zakończyć się zatruciem.
1 gram alkoholu dostarcza 7 kcal
Wystarczająca ilość odpoczynku jest niezbędna do budowy mięśni. Ponieważ picie alkoholu negatywnie wpływa na twoje wzorce snu, twoje ciało jest okradzione z substancji chemicznej zwanej ludzkim hormonem wzrostu (HGH). HGH odgrywa ważną rolę w budowaniu i naprawie mięśni, ale alkohol może zmniejszyć wydzielanie HGH nawet o 70%!! I uwaga! Upijanie się może obniżyć poziom testosteronu. Spadki testosteronu są związane ze spadkiem beztłuszczowej masy mięśniowej i regeneracją mięśni, co może upośledzać wydajność.
Jakość snu również nie wypada dobrze w porównaniu z piwem bezalkoholowym. Jeśli spożywamy dużo piwa alkoholowego, a nasz sen jest przy tym krótki i płytki, wpłynie to na naszą poranną wydajność i w rezultacie na wysokie ryzyko obrażeń, które związane jest z naruszeniem funkcji poznawczych.
Piwo i nawodnienie
Wiecie już, że piwo z zawartością alkoholu nigdy przenigdy nie będzie dobrym izotonikiem i takiego miana rzecz jasna nie dostanie. Szereg badań wykazuje, że piwo nie jest w stanie przywrócić nam odpowiedniej równowagi wodno-elektrolitowej, a wręcz ją opóźnia. Niewielki dodatek sodu do piwa również nie wspomaga działania. Pamiętajmy, że jedno piwo nie wpłynie tak mocno na niekorzyść naszej formy i regeneracji, lecz już jego beczka czy sześciopak powinna nas uczulić.
Piwo również nie jest dobrym źródłem węglowodanów, co często się słyszy. Ilość kalorii w nim zawarta pochodzi z alkoholu i to on jest głównym winowajcą, jeśli chodzi o jego kaloryczność.
Kac i trening
Znany epizod z życia, gdy po świetnej, zakrapianej imprezie znajomi namawiają Cię na spokojny 20- kilometrowy bieg. Nie chcąc wyjść przy ich kilometrażu kiepsko decydujesz się na to, chociaż w głowie jeszcze szumi, a nóżka tupie piosenkę z wieczora. Obfite picie może prowadzić do szeregu objawów. Sportowcy nie są odporni na kaca, który może wpływać na ich trening i zawody. Jednak główne skutki kaca to brak równowagi elektrolitowej, hipoglikemia, podrażnienie żołądka, rozszerzenie naczyń krwionośnych i zaburzenia snu. Efekty te powodują szereg objawów fizycznych, które mogą sprawić, że sportowiec poczuje się wyczerpany i nie będzie w stanie trenować tak ciężko jak zwykle. Badania wykazały około 11% spadek wydolności tlenowej u osób ćwiczących z kacem.
Wpływ kaca na wyniki beztlenowe pozostaje niejasny, ale ogólnie jest prawdopodobne, że sportowcy trenujący lub konkurujący bez kaca będą mieli przewagę konkurencyjną nad swoimi przeciwnikami na kacu.
Źródła:
- https://www.nsca.com/education/articles/nsca-coach/the-effects-of-alcohol-on-athletic-performance/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23690556
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25588064
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21659904
- https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh25-2/101-109.htm
3 Comments