Czy zachęcanie społeczeństwa do spożywania mleka wynika z troski o nasze zdrowie, czy jest to raczej element spisku przemysłu mleczarskiego?
Czy pijąc mleko będę miała zdrowe kości? A może właśnie zwiększę ryzyko osteoporozy, bo największy odsetek osób z zrzeszotnieniem kości odnotowano w krajach o najwyższym spożyciu nabiału. Przypadek? Poszperam w googlach, ludzie na forum zawsze prawdę powiedzą. O mam! Nic dziwnego, że chorują na osteoporozę – przecież mleko i nabiał to produkty bezwartościowe. Wapń praktycznie nie przyswajalny, zero witamin, a gdyby tego było mało to jeszcze zawierają antybiotyki…
Co jest prawdą, a co włożyć między bajki? 🙂
Zacznijmy od podstaw!
Czy ludzie mogą pić mleko od krowy i/lub innych gatunków zwierząt?
Mój ulubiony argument przemawiający za jego eliminacją: żadne ssaki nie piją mleka innych gatunków zwierząt. Wiecie co? Żadne inne ssaki nie jeżdżą na rowerze. Nie wiem jak Wy, ale ja swojego nie oddam! I nie, kazeina zawarta w mleku nie spowoduje, że wyrosną nam rogi i kopyta. Mleko kobiece również posiada ją w swoim składzie.
- Jeśli chodzi o laktozę to w naszej szerokości geograficznej jest ona całkiem dobrze tolerowana ( problemy z jej trawieniem wykazuje około 10% społeczeństwa).
Co prawda u osób dorosłych aktywność laktazy rozkładającej cukier mleczny może ulec obniżeniu o około 30% w stosunku do dzieci, jednak nadal nie jest to powód do jej całkowitej eliminacji z diety.
- Co zrobić, jeśli cukier mleczny nasila twoje problemy jelitowe?
- Już wybór mlecznych produktów fermentowanych może w znacznej ilości poprawić komfort trawienny i zażegnać problemy wywołane laktozą.
Poza eliminacją, także wybór produktów bezlaktozowych wywoła znaczącą poprawę.
- Szczególną uwagę powinny zwrócić szczególnie te osoby, które borykają się z chorobami tarczycy, ponieważ nietolerancja laktozy może przyczynić się do pogorszenia wchłaniania lewotyroksyny poprzez nadprodukcję gazów.
Badania wykazują wprost proporcjonalną zależność pomiędzy wzrostem ilości nabiału w diecie, a łatwością utrzymania deficytu energetycznego, a co za tym idzie spadkiem masy ciała.
Jaki magiczny składnik produktów mlecznych może pomóc nam w przeprowadzeniu redukcji?
Chodzi oczywiście o wapń, którego wysokie spożycie stymuluje lipolizę i hamuje syntezę kwasów tłuszczowych, może przyczyniać się do zmniejszenia absorpcji tłuszczu w przewodzie pokarmowym poprzez zwiększenie ilości wydalanego z kałem tłuszczu oraz spowalniać przemianę nadmiaru dostarczanych węglowodanów w tkankę tłuszczową.
Wapń zawarty w produktach mlecznych odznacza się bardzo dobrą przyswajalnością, na którą korzystnie wpływa m.in zawarta z mleku laktoza.
Nie jest prawdą, że spożycie mleka powoduje nadprodukcję śluzu w organizmie.
- Mleka UHT oraz pasteryzowane nie są pozbawione składników odżywczych. Zawartość wapnia w mleku świeżym, poddanym sterylizacji lub pasteryzacji praktycznie nie zmienia się. Odnotowuje się straty witamin głównie z grupy B oraz witaminy C, ale biorąc pod uwagę, że w przypadku pasteryzacji wynoszą one ~10% nie jest to tak straszne, jak czasem próbuje się to przedstawiać. W zamian za niewielkie straty witamin otrzymujemy mleko wolne od patogenów tj. Salmonella, Listeria czy E. Coli więc w moim odczuciu do całkiem dobry deal. Tak więc kupno krowy nie jest konieczne!
Czy alergie na białka mleka są częste?
- I-rzędowa struktura białka w mleku krowim jak i kozim jest bardzo podobna względem budowy, dlatego zarówno jedno jak i drugie może uczulać. Co prawda alergie na mleko krowie występują częściej, ale większa jest również częstotliwość jego spożycia.
- Białka mleczne należą jednak do najczęściej występujących alergenów u dzieci.
- Także wśród dorosłych osób jest produktem alergizującym i umieszcza się go wśród 14-stu najczęściej pojawiających się alergenów.
W momencie kiedy podejrzewamy, że mleko może przyczyniać się do nasilenia objawów alergii pokarmowych (objawiających się zarówno zmianami skórnymi, problemami ze strony układu pokarmowego, bólami stawów i innymi – często bardzo niespecyficznymi) – warto wówczas rozważyć eliminację.
-
- Jest to temat, który budzi kontrowersje.
Nigdy nie powiemy, że wymyślasz, jeśli odstawienie mleka powoduje, że czujesz się lepiej!
A czy wymyślasz, że mleko Ci szkodzi? 😉
W pierwszej kolejności warto sprawdzić jakość całej diety, a dopiero wtedy myśleć o ewentualnych wykluczeniach, najlepiej pod okiem specjalisty.
A co z hormonami w mleku?
Prawdą jest, że pewne ich ilości mogą się z nim pojawiać. Jednak nie ma powodu do obaw bowiem są one zbyt małe by mogły wywierać jakikolwiek negatywny skutek. Głośno mówi się o hormonie wzrostu w mleku. Szkoda, że równie skutecznie nie rozpowszechnia się informacji, że nie wykazuje on aktywności biologicznej u ludzi. 🙂
Wyższy współczynnik zachorowań na osteoporozę w krajach wysokorozwiniętych należy wiązać z trybem życia, nadużywaniem używek takich jak alkohol czy papierosy, wysokiego spożycia soli, fosforu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Badania wykazują, że dieta przeciętnego Polaka pokrywa tylko nieco ponad połowę zapotrzebowania na wapń. W przypadku osób eliminujących w sposób nieprzemyślany produkty mleczne z diety podaż wapnia jest z reguły dużo niższa, co znacząco przyczynia się do wzrostu ryzyka osteoporozy w przyszłości.
Podsumowując:
- Spożycie mleka i jego przetworów przez osoby zdrowe, dobrze je tolerujące nie niesie za sobą negatywnych skutków zdrowotnych. Co więcej, istnieją dowody
potwierdzający pozytywny wpływ jego spożycia na organizm. - Produkty mleczne są źródłem dobrej jakości białka i wysoko-przyswajalnego magnezu. W przypadku produktów fermentowanych, także kultur bakteryjnych korzystnie wpływających na ludzki mikrobiom.
- Niemniej temat jest bardziej złożony, bo właśnie alergie pokarmowe powodują, że mleko ma bardzo wielu przeciwników. “Mi pomogło, więc musi być z nim coś nie tak – niby żadnej alergii nie miałem”. Często spotykamy się z tego typu komentarzami, które tylko potwierdzają, że zjawisko to warto dalej obserwować i poddawać pod wątpliwość.
- Nie powinno to jednak rodzić potrzeby szukania potwierdzenia w wątpliwych źródłach informacji na ten temat. Najgorsze co możesz zrobić, to rozpowszechniać nieprawdziwe informacji jakoby mleko miało zniszczyć każdego!
- Nie zdajemy sobie sprawy z wielkości problemu. To powoduje, że nadal możemy rozpatrywać mleko i jego składniki w superlatywach u tych, którzy czują się po nim świetnie. Skłania nas też to do szukania rozwiązania dla osób, które znacznie lepiej reagują na eliminację nabiału. Jedną z takich praktyk może być chociażby zamiana mleka na korzyść napojów fermentowanych, jak np. kefir.
Czy powinienem pić mleko i spożywać produkty mleczne?
TAK – jeśli należysz do osób zdrowych, które świetnie radzą sobie z laktozą oraz białkami mlecznymi.
NIE – jeśli stoisz wśród tych osób, które laktozę tolerują kiepsko, a białka mleka nasilają negatywne objawy. Warto zawsze pamiętać, że to nie reguła, że mleko szkodzi innym – tak, jak w naszym przypadku.
Temat jest niezwykle trudny, więc i odpowiedź nie może być jednostronna. Zdziwieni? ?
TIP: Jeśli nie dostarczasz odpowiedniej ilości wapnia z diety, dodaj suplementację. Zwróć uwagę na to, aby były to jak najmniejsze dawki dodawane do posiłków.
Najlepiej jednak zerknij do posta o wapniu w diecie bezmlecznej, tutaj – klik.
Piśmiennictwo:
- Laskowski W., “Wartość odżywcza diety Polaków oraz jej zmiany”, Współczesne kierunki działań prozdrowotnych, Warszawa 2015;
- Kozłowska-Wojciechowska M., “Mleko i jego przetwory – niezbędne produkty w zachowaniu zdrowia”, Warszawa 2007
- Macdonald L.E. i wsp., A systematic review and meta-analysis of the effects of pasteurization on milk vitamins, and evidence for raw milk consumption and other health-related outcomes., J Food Prot. 2011 Nov;74(11):1814-32
- Hollox E., “Evolutionary Genetics: Genetics of lactase persistence – fresh lessons in the history of milk drinking” , European Journal of Human Genetics volume13, pages267–269 (2005),
- J. Burger, M. Kirchner, B. Bramanti, W. Haak, and M. G. Thomas, “Absence of the lactase-persistence-associated allele in early Neolithic Europeans”, PNAS March 6, 2007 104 (10) 3736-3741
- Astrup A, Raben A, Geiker N. The role of higher protein diets in weight control and obesity-related comorbidities. Int J Obes (Lond). 2015 May;39(5):721-6.
- Vranjes A.P. i wsp., Raw Milk Consumption and Health, Srp Arh Celok Lek. 2015 Jan-Feb;143 (1-2):87-92
- Hector AJ, Phillips SM. Protein Recommendations for Weight Loss in Elite Athletes: A Focus on Body Composition and Performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2018 Mar 1;28(2):170-177.
- Leidy HJ, Clifton PM, Astrup A i wsp. The role of protein in weight loss and maintenance. Am J Clin Nutr. 2015 Jun;101(6):1320S-1329S
- Zemel MB, Thompson W, Milstead A, Morris K, Campbell P. Calcium and dairy acceleration of weight and fat loss during energy restriction in obese adults. Obes Res. 2004 Apr;12(4):582-90.
- Lucey J.A., Raw Milk Consumption: Risks and Benefits., Nutr Today. 2015 Jul;50(4):189-193. 2015 Jun 27.
- Manzi P. i wsp., Updating Nutritional Data and Evaluation of Technological Parameters of Italian Milk., Foods. 2013 Jun 20;2(2):254-273
- Scott K. J., Nutrient content of milk and milk products: vitamins of the B complex and vitamin C in retail market milk and milk products, International Journal of Dairy Technology 39(1):32 – 35 Aug 2007
- Juskevich J.C. i wsp., Bovine growth hormone: human food safety evaluation., Science. 1990 Aug 24;249(4971):875-84.
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Sprzedawca Dieta Sportowca - poradnia dietetyczna i blog, Dorota Traczyk-Bednarek. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Kontakt z administratorem: kontakt@dieta-sportowca.pl