Sen i higiena snu [2]

Sen i higiena snu

„Dieta to 70% sukcesu, pozostałe 30 stanowi trening ” Zapewne nie raz spotkałeś się z powyższym stwierdzeniem. Co ciekawe, nie doszukaliśmy się informacji na temat tego, dlaczego przyjęto taką, a nie inną proporcję – skąd tak naprawdę wzięły się te liczby? Ten temat zostawiamy do przemyślenia, bo dzisiaj nie do końca o tym. Chcemy zwrócić …

Czytaj dalej
Witaminy i składniki mineralne w diecie sportowca [1]

Witaminy i składniki mineralne w diecie sportowca

Aktualne normy żywienia dla populacji Polski (2020), opracowane przez zespół NIZP-IŻŻ, uwzględniają w swoich zaleceniach płeć, wiek, stan fizjologiczny, aktywność fizyczną czy masę ciała. Mogą być one polecane osobom zdrowym bądź aktywnym fizycznie. Należy tutaj postawić jasną granicę pomiędzy kimś, kto trenuje rekreacyjnie, a zawodowym sportowcem, który ma np. 2 jednostki treningowe dziennie. Dla takiej …

Czytaj dalej
Co jeść i pić podczas jazdy na rowerze [1]

Co jeść i pić podczas jazdy na rowerze? – Dieta kolarza

Aby zacząć mówić o żywieniu podczas jazdy na rowerze, trzeba wziąć pod uwagę pewne zmienne, które modyfikują możliwości i rekomendacje dotyczące podaży energii/płynów oraz wzajemnie na siebie oddziałują: Ukształtowanie terenu Prędkość Czas Intensywność Ukształtowanie terenu a żywienie na rowerze W tym akapicie chodzi o fakt, że ukształtowanie terenu – a w zasadzie wybór trasy – …

Czytaj dalej
Jak gotować szybciej?

Jak gotować szybciej? 5 sposobów

Chciał(a)bym się zdrowiej odżywiać, ale to nie dla mnie. Praca, treningi, dom… skąd znaleźć jeszcze czas na gotowanie tych wszystkich zdrowych posiłków? To często powtarzający się powód, dla którego rzekomo nie możemy wprowadzić zmian w swoim żywieniu. Tymczasem wystarczy zastosować kilka prostych tipów, aby w oka mgnieniu przygotować posiłki na cały dzień! Chcesz wiedzieć jak …

Czytaj dalej
5 najważniejszych zasad, jeśli chcesz biegać lepiej [1]

5 najważniejszych zasad, jeśli chcesz biegać lepiej

Biegasz od dłuższego czasu i masz już kilka osiągnięć za sobą, a jednak coś stoi na przeszkodzie, żeby pobić swój rekord i przejść na wyższy level? A może dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem i chcesz się przygotować, żeby nie popełnić dietetycznych błędów? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś “tak”, ten post jest dla Ciebie …

Czytaj dalej
Zasada 80_20 [3]

Czy mogę jeść słodycze na diecie? Zasada 80/20

Skąd się wzięła zasada 80/20 w dietetyce? Została ona zaczerpnięta z obszaru ekonomii i zarządzania, na podstawie której 20%  badanych obiektów związanych jest z 80% pewnych zasobów. Oznacza to, że 20% klientów przynosi 80% zysków, 20% ubrań nosimy przez 80% czasu, a w dietetyce definiowana jest jako: W prawidłowym żywieniu 80% powinny stanowić produkty pełnowartościowe …

Czytaj dalej
Co jeść po bieganiu [1]

Co jeść po bieganiu?

Zacznijmy od tego, że podczas wysiłku fizycznego zużywany jest glikogen. Glikogen jest magazynem węglowodanów, które są źródłem energii. Część glikogenu przechowywana jest w wątrobie, natomiast znaczna większość występuje w mięśniach. Na początku biegu organizm korzysta z glikogenu mięśniowego. Jednak gdy te zapasy się kończą, istotną rolę odgrywa glikogen wątrobowy, ponieważ utrzymuje odpowiedni poziom glukozy we …

Czytaj dalej
Jak prawidłowo bilansować posiłek [2]

Jak prawidłowo zbilansować posiłek?

Bilansowanie posiłków to bardzo ważna umiejętność. Wiedza o składzie danego produktu ułatwia w znacznym stopniu samodzielność w kuchni. Zastanawiasz się co zrobić, aby prawidłowo skomponować sobie posiłek? Dzięki naszym radom zrobisz to w pięciu prostych i szybkich krokach! Krok 1 – wybór głównego źródła węglowodanów złożonych Węglowodany w posiłku powinny stanowić większość dostarczanych kalorii. Zazwyczaj …

Czytaj dalej
[1] Azotany cz. 2

Jak suplementować azotany? Posiłki bogate w azotany – cz. 2

Kontynuujemy temat posiłków bogatych w azotany. To już jest druga część, poprzednią znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast o wpływie azotanów na wydolność sportowców przeczytasz tutaj. Tak jak poprzednio w naszych sugestiach podamy zawartość azotanów w mg dla danej porcji oraz w przeliczeniu na zawodnika ważącego 70 kg. Burger z buraka Przepis rewelacyjny i naprawdę wart spróbowania. …

Czytaj dalej