Rozciągnięty żołądek = ciągły głód?

ROZCIĄGNIĘTY ŻOŁĄDEK nie ma wpływu na Twoje odchudzanie!

To jest niezła wymówka. Mam rozciągnięty żołądek, więc jestem ciągle głodny na diecie! 
Jak skurczyć żołądek? – to pytanie, które powiela się wieloktornie na forach o odchudzaniu.
– Tylko operacją bariatryczną (zmniejszanie żołądka), moi drodzy, i długotrwałą redukcją objętości pokarmu.
Badania pokazują, że długotrwałe spożywanie małych posiłków zmniejsza elastyczność ścian żołądka. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że nie można go rozciągnąć (patrz: osoby, które ścigają się w jedzeniu na czas – to też jest wytrenowane!).
Pamiętajcie jednak, że:

1. Objętość pokarmu nie równa się kaloryczności

– można zjeść 1kg warzyw niskowęglowodanowych, które zajmować będą dużą objętość w żołądku,  mimo niewielkiej ilości kalorii, a można zjeść 1kg steka/frytek, których kaloryczność będzie większa 18-krotnie.
(porównanie brokuł:stek wieprzowy smażony)

2. Choć objętość żołądka między posiłkami maleje, to możliwość jego rozciągania zwiększa się na skutek dużej objętości pożywienia.

Jeśli masz bardzo elastyczny żołądek, to zmniejsz czasowo wielkość posiłków, które zjadasz, albo spożywaj więcej warzyw niskokalorycznych (brokuły, pomidory, ogórki, cukinię), które mimo objętości nie wpłyną niekorzystnie na Twoje makro.

3. Wolisz jeść 3 duże posiłki, ale boisz się, że rozciągnie Ci się żołądek?

Nie wymyślaj! O poziomie głodu decydują przede wszystkim hormony głodu/sytości, zależne także od makroskładników i ilości błonnika, które zjadasz. Faktycznie proces “rozciągania żołądka” pomaga nam w kontrolowaniu zjadanych porcji, ale traktowałabym to z przymróżeniem oka i nie rozwodziła się nad tym, ile ml ma obecnie mój żołądek w stanie “najedzenia”. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Sprzedawca Dieta Sportowca - poradnia dietetyczna i blog, Dorota Traczyk-Bednarek. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Kontakt z administratorem: kontakt@dieta-sportowca.pl