Izo-co? Jeszcze trochę o izotonikach.

Jeszcze raz trochę o izotonikach.

Zanim sięgniesz po jeden z fluorescencyjnych (oby nie) napojów, dowiedz się dlaczego izotoniki świetnie sprawdzają się na trasie.

Obrazek powyżej świetnie ilustruje działanie napojów HIPOtonicznych, IZOtonicznych i HIPERtonicznych (zwróćcie uwagę na początki wyrazów!). Jak podaje wikipedia izotoniki to:

Napoje mające na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydzielanych z organizmu w procesie wydzielania potu, a także uzupełnienie witamin i soli mineralnych oraz w niewielkim stopniu węglowodanów spalanych podczas wysiłku fizycznego. 

Zbilansowany poziom elektrolitów oraz ciśnienie osmotyczne, odpowiadające ciśnieniu panującemu w płynach ustrojowych człowieka, pozwala na szybkie ugaszenie pragnienia i uzupełnienie utraconych mikroelementów. Sód zawarty w niektórych napojach izotonicznych przeciwdziała powstawaniu kurczy mięśni. 

W odróżnieniu od napojów energetyzujących, izotoniki maja niską zawartość cukru i w niewielkim stopniu nasycone są dwutlenkiem węgla. Napoje izotoniczne są bardzo potrzebne w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych wymagających długotrwałego, intensywnego wysiłku, np. kolarstwo, biegi długodystansowe.

Mówiąc w skrócie – to napoje, które w maksymalnym stopniu będą współgrały z naszym organizmem, co pozwoli im szybko spełnić swoją rolę – nawodnienia i uzupełnienia składników mineralnych. Teoretycznie ważne, aby osmolalność mieściła się w  270 – 330 mOsm/kg (300 mOsm/kg +/- 10%) co zbliżone jest do osmolalności naszych płynów ustrojowych

Okazuje się jednak, że najlepiej i najszybciej wchłaniają się płyny o  nieco niższej osmolalności – delikatnie hipoosmotyczne – zatem izotonik o 200 mOsm/kg będzie dobrym wyborem, zawiera on zwykle 3% węglowodanów.

W przypadku długotrwałego wysiłku jest to dosyć istotne – niejednokrotne zawały, o których się słyszy na biegach masowych często wynikają nie tylko z niewłaściwego / lub braku / przygotowania do biegu, ale PRZEDE wszystkim są kwestią zbyt dużej ilości przyjmowanych płynów podczas biegu i śmierć na skutek hiponatremii. Stąd ważne jest, aby pić odpowiednią ilość i wybierać odpowiednie płyny. 

Białko w diecie sportowca

Białko

9 July 2014
Poprzedni wpis

1 Komentarz

  • Aneta Kostecka

    ,
    10 września 2014 o godz. 14:35

    mi wystarczy na razie woda mineralna 🙂 ale znam przepisy na domowe 🙂 chemia w kupnych jest porażająca, fuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Otrzymaj 4-tygodniowy mailing "Jak schudnąć?" i wiele więcej w przyszłości! :)

Wyślij mi newsletter (bez spamowania)!

 

Zapis do Projektu jest jednocześnie zapisem na newsletter. Akceptuję to i wiem, że w każdym momencie mogę zrezygnować.

 

Zapis do Projektu jest jednocześnie zapisem na newsletter. Akceptuję to i wiem, że w każdym momencie mogę zrezygnować.