Jeszcze raz trochę o izotonikach.
Zanim sięgniesz po jeden z fluorescencyjnych (oby nie) napojów, dowiedz się dlaczego izotoniki świetnie sprawdzają się na trasie.
Obrazek powyżej świetnie ilustruje działanie napojów HIPOtonicznych, IZOtonicznych i HIPERtonicznych (zwróćcie uwagę na początki wyrazów!). Jak podaje wikipedia izotoniki to:
Napoje mające na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydzielanych z organizmu w procesie wydzielania potu, a także uzupełnienie witamin i soli mineralnych oraz w niewielkim stopniu węglowodanów spalanych podczas wysiłku fizycznego.
Zbilansowany poziom elektrolitów oraz ciśnienie osmotyczne, odpowiadające ciśnieniu panującemu w płynach ustrojowych człowieka, pozwala na szybkie ugaszenie pragnienia i uzupełnienie utraconych mikroelementów. Sód zawarty w niektórych napojach izotonicznych przeciwdziała powstawaniu kurczy mięśni.
W odróżnieniu od napojów energetyzujących, izotoniki maja niską zawartość cukru i w niewielkim stopniu nasycone są dwutlenkiem węgla. Napoje izotoniczne są bardzo potrzebne w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych wymagających długotrwałego, intensywnego wysiłku, np. kolarstwo, biegi długodystansowe.
Mówiąc w skrócie – to napoje, które w maksymalnym stopniu będą współgrały z naszym organizmem, co pozwoli im szybko spełnić swoją rolę – nawodnienia i uzupełnienia składników mineralnych. Teoretycznie ważne, aby osmolalność mieściła się w 270 – 330 mOsm/kg (300 mOsm/kg +/- 10%) co zbliżone jest do osmolalności naszych płynów ustrojowych,
Okazuje się jednak, że najlepiej i najszybciej wchłaniają się płyny o nieco niższej osmolalności – delikatnie hipoosmotyczne – zatem izotonik o 200 mOsm/kg będzie dobrym wyborem, zawiera on zwykle 3% węglowodanów.
W przypadku długotrwałego wysiłku jest to dosyć istotne – niejednokrotne zawały, o których się słyszy na biegach masowych często wynikają nie tylko z niewłaściwego / lub braku / przygotowania do biegu, ale PRZEDE wszystkim są kwestią zbyt dużej ilości przyjmowanych płynów podczas biegu i śmierć na skutek hiponatremii. Stąd ważne jest, aby pić odpowiednią ilość i wybierać odpowiednie płyny.
1 Komentarz