Kawa – mała czarna przed wysiłkiem

Kawa taka zła?

 

Okazuje się, że kofeina to jedna z nielicznych substancji o udowodnionym korzystnym działaniu jeśli chodzi o wspomaganie wysiłku fizycznego u sportowców. Niedość, że poprawia wydolność, odczuwalnie dodaje sił, to wpływa korzystnie na przemiany metaboliczne! Z pewnością wszyscy kawosze się cieszą!

Bardzo polecam strzelić sobie taką (nic na siłe, ale jeśli lubicie- jak najbardziej!) przed treningiem czy zawodami.

Wiem, że istnieje wiele mitów na jej temat, ale istnieje również wiele faktów, które w rzeczywistości nie są tak przerażające jak je malują.

Za przykład możemy wziąć to, że kofeina wypłukuje wapń i magnez, kwas foliowy i inne minerały – faktycznie, za sprawą kwasu szczawiowego i fitynowego część mikroelementów jest „blokowana”, jednak przy umiarkowanych ilościach kofeiny nie ma prawa prowadzić to do jakichkolwiek niedoborów. 

Wszystko to kwestia diety bogatej w minerały i witaminy- wówczas nie ma mowy o wypłukiwaniu czegokolwiek w jakkolwiek znaczących ilościach.

Kolejnym hiciorem jest to, że <strong> kawa odwadnia </strong>. Brzmi poważnie, bo wiadomo jak bardzo niekorzystne jest to zjawisko. Tymczasem w załączniku Australian Institute of Sport możemy przeczytać, że nie ma w rzeczywistości to większego znaczenia- w szczególności, jeśli mowa o tych, dla których kawka jest normą i stanowi większe lub mniejsze źródło płynów.

Nie przesadzajcie jednak w drugą stronę. Myślę, że więcej niż 3 kawy dziennie nie jest wskazane. Nie jest wskazana wtedy, kiedy towarzyszy Tobie zbyt dużo stresu, śpisz zbyt mało, jesteś narażony na znaczne niedobory minerałów i źle na nią reagujesz, albo Twoja dieta wymaga jej wykluczenia ze wzlgędu na dolegliwości któregoś z narządów.

*Mówiąc kawa mam także na myśli produkt naturalny- NIE rozpuszczalne i NIE z cukrem. *Pamiętajcie, że to także źródło chociażby silnie niekorzystnego akrylamidu.

Do tych, którzy źle reagują na kofeinę lub nie lubią kawy (najwyraźniej są takie szalone osoby! ) – nie martwcie się i wypijcie yerbę! Na zdrowie!

1 Komentarz

  • Patryk Szczypa

    ,
    13 listopada 2014 o godz. 12:52

    Witam, a co Pani sądzi o kawie z dodatkiem mleka 2,0%?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Otrzymaj 4-tygodniowy mailing "Jak schudnąć?" i wiele więcej w przyszłości! :)

Wyślij mi newsletter (bez spamowania)!

 

Zapis do Projektu jest jednocześnie zapisem na newsletter. Akceptuję to i wiem, że w każdym momencie mogę zrezygnować.

 

Zapis do Projektu jest jednocześnie zapisem na newsletter. Akceptuję to i wiem, że w każdym momencie mogę zrezygnować.