Czy jesteś jedną z tych osób, na które działa GABA? – o tym, jak wypoczywać efektywniej

GABA – jeśli czujesz jej działanie to jesteś jednym z…wielu.

Popularny suplement, który wg producentów ma wielokierunkowe działanie zawiera niezwykle ciekawą substancję budzącą nieco kontrowersji. Najlepsze jest to, że najpewniej wynika to z tego, że GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy nie musi działać na wszystkich.
 
GABA (inaczej kwas gamma-aminomasłowy) to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów, który pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym. (z: wiki)
 
Mówiąc po ludzku – jego obecność w mózgu i działanie jako neuroprzekaźnik w układzie nerwowym pozwala na zmniejszenie progu odbierania bodźców, co wpływa na wzmożone uczucie relaksu, odpoczynku, redukcji stresu, odprężenie, zmniejszenie napięcia mięśniowego czy nasilonej regeneracji. 
 
GABA obecnie znana jest przede wszystkim jako suplement pomagający uregulować sen, zwiększyć regenerację i pomóc odpocząć.
To, co jednak budzi kontrowersje to to, że najpopularniejsze ‘solidne’ badania jasno potwierdzają, że GABA nie może wpływać hamująco /czyli przy okazji uspokajająco  odprężająco itd. / na układ nerwowy, ponieważ nie przechodzi przez tak zwaną barierę krew-mózg (ang. BBB – Blood-Brain Barrier).
 
Chwilka, wiem, że to może ciężkie pojęcie, ale w rzeczywistości dobrze obrazuje to prosty przykład:
⇒ Do pierwszego pokoju może wejść każdy. /przechodzi barierę krew-mózg/
⇒ Do drugiego, aby wejść, potrzebuje klucz. /nie przechodzi jeśli nie ma klucza, ew. może przejść jeśli zamek jest wyłamany/
 
Bariera krew –mózg to fizyczna i biochemiczna bariera pomiędzy naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową. Jej funkcją jest zabezpieczanie układu nerwowego przed niepożądanymi i/lub toksycznymi oraz szkodliwymi czynnikami.

Wyłapuje to, co potrzeba i odrzuca to, czego nie chce zapraszać do układu nerwowego.

Tak czy inaczej kwas gamma-aminomasłowy przyjmowany doustnie w formie suplementu ulega rozkładowi enzymatycznemu w naszym układzie pokarmowym. To, co się wchłania to znany i lubiany kwas masłowy (in. kwas butanowy). Żeby temu zapobiec i pozwolić dostać się GABA do naszego układu nerowego można spróbować połączenia, które to umożliwi (tu stosuje się chociażby połączenie GABA z wit. B3 o nazwie Picamilon).

…ALE, ktoś mi powie:

A na mnie GABA działa.

i czujesz się zrelaksowany, wyciszony i szczęśliwy.
…i czujesz się zrelaksowany, wyciszony i wypoczęty.
Ano właśnie. GABA może działać i potwierdza to nawet troszkę badań. Nie wszystkie z nich wydają się być rzetelne (zawsze podejrzanie robi się, kiedy któraś z osób badających ma związek z produkcją suplementów i/lub ich dystrybucją). 
Niemniej część jest spoko, a co najważniejsze potwierdzają też doświadczenia empiryczne wielu osób.
 
Efekt GABA opisują wówczas jako dokładnie taki, jaki podają producenci suplementu. Super efektywny sen, nawet w mniejszym wymiarze czasu, rozluźnienie, odpoczynek, lepsza regeneracja, lepsze samopoczucie itd. itd..
 

Jak to możliwe?

Okazuje się, że czasami bariera krew-mózg może przepuszczać niewielkie ilości kwasu gamma-aminomasłowego. To sprawia, że odczuwamy działanie, jakie opisują producenci suplementów. Nie działa to jednak u wszystkich i zależy od wielu czynników, które na tę barierę działają rozluźniająco.
Niektóre źródła mówią, że ma to związek ze stanem zapalnym (czyli stan zapalny -> rozszczelnienie bariery krew-mózg -> działanie GABA), co negatywnie by świadczyło o naszej kondycji. Są to jednak raczej przypuszczenia i potrzeba zdecydowanie więcej niesponsorowanych badań.
GABA działa w układzie nerwowym
GABA działa w układzie nerwowym

 

Dawki, które zwykle są stosowane zaczynają się od 500mg, a kończą nawet na 4-5g.

U osób, które chcą uzyskać efekt podniesienia poziomu hormonu wzrostu/zmniejszenia kortyzolu jeszcze więcej. Nie sugeruję jednak stosować więcej niż 4-5g, a najlepiej – jeśli chcemy zdecydować się na test – spróbować dawki od 500mg do 1g.
Zwiększenie dawki zbyt mocno u osoby, która nie wie jak reaguje na ten suplement może nasilić to, czego nie chcemy. GABA to nie jest żaden adaptogen, więc ma i efekty uboczne.

 

Jakie może mieć negatywne efekty uboczne GABA?

 • uczucie duszności i przyspieszony oddech
 • mdłości
 • możliwe wystąpienie ataków paniki
 • mrowienie, swędzenie 

Jakie są moje doświadczenia?

Na mnie nie działa. Miałam dwa podejścia przed snem – nie pamiętam dawek (na pewno nie przekroczyłam 1g) – i za każdym razem efekt był odwrotny od oczekiwanego. Zamiast ululać mnie do snu – nie mogłam zasnąć. Ponieważ nie chciałam z nią więcej eksperymentować – zrezygnowałam z testu.

Z drugiej strony znam mnóstwo osób, którym GABA służy i widzą efekty, których nie nazwaliby “placebo”.
 

Myślę, że warto przekonać się jak zadziała, jeśli czujesz się przeciążony, zestresowany i z tego stresu nie możesz spać.

Kto wie, może i pomoże Ci w regeneracji? 🙂

 
Taki efekt, nawet jeśli to “placebo” – to dobry efekt.
 
O GABA można by pisać jeszcze w odniesieniu do alkoholu, kofeiny, różnych połączeń, przemian i rozkładu. Dzisiaj chciałam bardzo ogólnie zaznaczyć, że nie jest to opcja dla wszystkich i jeśli u Ciebie to “działa” – to nie znaczy, że u kogo innego działanie będzie jednakowe. Z pewnością efekty, jeśli są, są korzystne.

GABA zaleca się przyjmować po treningu i/lub przed snem w celu wyciszenia układu nerwowego.

 


Źródła:

6 Comments

 • Paulina

  ,
  22 stycznia 2022 @ 11:12

  Bardzo dobrze na mnie działa pomaga usnąć gdy inne środki już nie działają ale wiadomo że nie należy przesadzać i lepiej robić przerwy nawet ziół nie wolno pić zbyt dużo i każdy inaczej reaguje to wszystko jest bardzo indywidualne jak nie możesz spać to najpierw weź magnez dużo wit D zrób badania, rzuć palenie, idź na siłownię na spacer, obejrzyj komedię, poloz się nawet 3 godziny wcześniej i wycisz się bo jak tego zabraknie niedługo nic ci nie pomoże żaden środek nie działa na zawsze

 • Michal

  ,
  29 grudnia 2021 @ 15:35

  A ja radzę uważać, stosowałem długi czas, raczej nie czułem żeby działało, ale po pewnym czasie zaczęły mi się dziać dziwne “ataki”
  Miałem wrażenie, że się duszę mimo że normalnie oddychałem powodowało to coś w rodzaju ataku paniki, przerażenia co prowadziło do bardzo szybko walącego serca.
  Zanim te “ataki” następowały czułem coś w rodzaju mrowienia, jakby mikroskopijne igiełki wbijały się w moją głowę czasem też dłonie i stopy.

  Zauważyłem to przypadkiem, bo w pewnym momencie przestałem przyjmować jakiekolwiek suplementy/witaminy bo myślałem, że może one mają na to wpływ, potem po jakimś czasie wróciłem do taki suplementów jak multiwitamina, omega, minerały, ale gaby nie brałem. No i w pewnym momencie coś mi zaświtało, że może to po niej miałem jakieś skutki uboczne, dziś wziąłem 2 tabletki (750mg każda) i po jakiejś godzinie nastąpił podobny atak, teraz już wiem, że to najprawdopodobniej gaba byłą przyczyną. Nigdy dotychczas nie myślałem, żeby jakieś tam suplementy mogły wywołać takie reakcje organizmu.
  A ileż ja się badań naprzechodziłem, zbadane serce mnóstwem badań po wieloma kątami, potem neurolog i kolejne różne badania rezonanse EEG itp… Wszystkie badań ok no i nagle moja myśl, że to może wina gaby…
  Jednak trzeba uważać na te specyfiki które z pozoru mogą się wydawać niegroźnymi “zwykłymi suplami”.

  • Filip Patryło

   ,
   2 grudnia 2022 @ 00:00

   Już Ci tłumaczę. GABA działa na receptory GABA, które odpowiadają m.in. za oddychanie. W związku z czym, mogłeś mieć wrażenie “duszności”, ale to nic groźnego, jeśli wiesz o tym, bo jak nie to myślę, że i mi puls skoczyłby do 120 zwłaszcza, że jestem podatny na ataki paniki w takich niekomfortowych sytuacjach, gdy nie mam pojęcia co mi się dzieje. Też tak miałem, ale jak się dowiedziałem, dlaczego to chwilowe duszności czasem się pojawiają, ale puls jest normalny, bo jestem świadomy, że nic groźnego. Niemniej tak jak mówisz suplementy to nie cukierki i każda substancja ma swoje pozytywy i negatywy.

 • Guska

  ,
  7 lutego 2021 @ 20:36

  Na mnie działa. Od 2019 zyje w przewkleklym stresie, mialam kilka epizodow atakow paniki. GABA jako jedyna mnie rozluznia i uspokaja. Bralam hydroksyzyne, tranxene, oraz olej cbd. 15% olej dzialal w podobie do GABA, jednak nie tak dobrze.
  Zastanawiam sie jedynie czy przewlekle stosowanie GABA moze wywierac negatywne skutki na uklad pokarmowy badz serce? Obydwa uklady troche u mnie podupadly przez stres i zastanawiam sie czy wowczas stosowanie suplementu jest przeciwwskazane?

 • Alfik

  ,
  28 listopada 2020 @ 07:36

  Na mnie to nie dziala.Nie polecam.zero efektu.kasa wyrzucona w Bloto.

 • Maluch

  ,
  1 marca 2018 @ 19:07

  Na mnie działa. Może dlatego że nie korzystam z alkoholu, nikotyny czy dragów (swoją drogą GABA bardzo polepsza humor).
  Łatwo się zasypia, ma się wywalone na problemy, więcej się je, przez 2 miesiące przybrałem 8kg (bez jakiegoś większego wysiłku).
  Radzę nie przedawkowywać, 1 kapsułka to 1 kapsułka, tak jak na opakowaniu.
  Od mocnego przedawkowania dostałem uczulenia na to, teraz co tylko to wezmę to kilkudniowa biegunka, smutek i mrowienie.
  Nie słuchać tych ludzi z forów co mówią że trzeba brać 3-4-5 tabletek by działało.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Sprzedawca Dieta Sportowca - poradnia dietetyczna i blog, Dorota Traczyk-Bednarek. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Kontakt z administratorem: kontakt@dieta-sportowca.pl