Co obniża tempo Twojego metabolizmu?

  • Permanentny STRES, w różnej formie – i fizyczny, i psychiczny.
  •  Bardzo duża ilość ćwiczeń i treningów, niewspartych odpowiednią dietą – te, które są nią wsparte także.

– Objawy tego procesu to przede wszystkim “przyzwyczajenie” organizmu do danego obciążenia treningowego – inaczej – wytrenowanie; Warto zauważyć, że jest to bardzo korzystna z punktu widzenia ewolucyjnego cecha. Organizm zmniejsza wydatek energetyczny przy kosztownym wysiłku – zmniejsza zatem koszt, więc “opłaty” mogą być mniejsze.

Jeśli łączysz to z kolejnymi błędami – tylko pogarszasz drastycznie swoją sytuację.

  • Zbyt niska podaż kalorii

– to samo, super mechanizm ewolucyjny. Z pewnością niejednokrotnie o tym czytaliście. TUTAJ napisałam jeden z najlepszych postów na blogu dotyczące tego problemu.

  • Zapominanie o posiłku PO treningu – szczególnie to celowe, żeby „nie nadrobić”. To nie jest droga do straty tkanki tłuszczowej czy poprawy kompozycji ciała w kierunku wzmocnienia mięśni!
  •  Zbyt mało węglowodanów – Tarczyca potrzebuje ich do działania. Węglowodany po treningu wpływają na zmniejszenie stężenia kortyzolu we krwi.
  • Niskowartościowa dieta – czyli taka, która nie dostarcza witamin i składników odżywczych. Część witamin spełnia funkcję w działaniu enzymów organizmu – bez nich działanie procesów zachodzących w organizmie jest zaburzone.

Wymienione powyżej błędy powodują wzrost i utrzymywanie kortyzolu na wysokim poziomie. Jeśli stresu jest wiele, a Ty śpisz za mało i jesz niewłaściwie – możesz mieć problem z regulacją przemian metabolicznych.

  • Alkohol – spowalnia metabolizm (klik)

Długotrwale wysoki poziom kortyzolu wpływa na hamowanie wykorzystywania tkanki tłuszczowej jako energii, zaburzenia snu i niestety sprzyja insulinooporności.

Absurdalnie, wcale nie musimy się obżerać, żeby mieć miażdżycę czy cukrzycę – wystarczy zapominać o odpoczynku. Tak samo możemy zwiększać u siebie tendencję do odkładania tkanki tłuszczowej.

Osoby o wyższym BMI często wcale nie mają niskiego tempa przemian metabolicznych – dotyczy to jednak tych, którzy są całe życie na diecie, którzy testują na sobie wszelkie diety cud i nie dają sobie odpocząć. Mogą to być równie dobrze szczupłe osoby, które ograniczają jedzenie na co dzień i jako podstawową dietę stosują taką o kaloryczności mniejszej niż 1500.

Relaksujcie się dzisiaj! 

3 Comments

  • Marta

    ,
    3 stycznia 2017 @ 22:15

    Stres- sprawił że mój metabolizm po 4 miseiacach od powrótu do pracy z urlopu macierzyńskiego zwolnił dodając mi 4 kg. Nie umiem i nie potrafię ich zgubić. Walcze i mam nadzieję ze wygram

  • Dorota Silarska

    ,
    2 lutego 2015 @ 08:47

    Oj prawda, moj organizm mi powiedział : daj mi na chwilę spokój, bo wykituję. Kilka dni kompletnego chillu i wszystko wraca do normy. I to ciągle zdziwienie: ile ty jesz?! Pozdrowki! http://www.silarska.blogspot.com

  • Slim Size Me

    ,
    28 października 2014 @ 19:43

    Tylko jak się zrelaksować, jak się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Sprzedawca Dieta Sportowca - poradnia dietetyczna i blog, Dorota Traczyk-Bednarek. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Kontakt z administratorem: kontakt@dieta-sportowca.pl