Pamiętajcie, że cukier jest po prostu uzależniający. To nie jest tylko bezwartościowe źródło energii.
Wstawanie rano – i brak problemów z tym – najczęściej ułatwia zdrowa dieta. Nie tylko późny posiłek wieczorny pogarsza jakość snu, ale przede wszystkim ilość cukru spożytego w ciągu dnia ewidentnie wpływa nasze możliwości wypoczynku.
Cukier + sen = niewyspanie
…i wszyscy, którzy go unikają i regularnie wstają rano wiedzą, że dzień po zjedzeniu ma się zwykle “kaca cukrowego”.
Z drugiej strony węglowodany na noc, o których pisałam są zdrowym wyborem dla układu nerwowego. W ogóle dobrej jakości węglowodany są w porządku u zdrowych i aktywnych osób. Zwłaszcza po stresującym dniu, tym, w którym mamy natłok zadań i dodatkowo po pracy/szkole lecimy na trening.
Ile razy w końcu jest tak, że jesteśmy okrutnie zmęczeni, ale nie możemy zasnąć? Zwłaszcza w takich sytuacjach.
Podniesiony kortyzol ma negatywne skutki.
– i powinniśmy od razu reagować. Niejednokrotnie słyszę, że “ale jak? muszę zarabiać, dbać o dom, chodzić na trening” – jasne. To ważne, ale zastanów się JAK wygospodarować chociaż te 2-3h podczas dnia na kompletny relaks.
Jak zmienić dietę?
- Wyrzuć cukier z diety – pod pojęciem “cukier” mam cukier rafinowany i ten, który pochodzi ze słodyczy pod każdą postacią – także brązowy. Nie zamieniaj go na suszone owoce, a postaw na świeże.
- Pij dużo wody – także w ciągu dnia!
- Ogranicz kawę do maksymalnie 1 dziennie!
- Unikaj dań instant i wszystkich fast foodów /poza owocami 😉 /
- Zadbaj o to, aby jeść odpowiednio dużo wartościowych produktów! Jedz 2-3 posiłki, które zawierają warzywa. Dobrej jakości białko i zdrowe tłuszcze. Jedz do syta. Nie bój się ciemnego ryżu i kasz /najlepiej stawiaj na bezglutenowe/. Staraj się słuchać organizmu i jego potrzeb (chyba, że długo już “dietujesz” – wtedy czytaj tu: klik klik
- Pamiętaj o sobie.
Spacer, książka, herbata, muzyka. Najprostsze przyjemności, podczas których obiecasz sobie wyłączyć przycisk “czuwania” i myślenia o pracy/obowiązkach, mailach, wiadomościach.
- …lub przejdź na rozsądną Dietę Paleo krok po kroku – czytaj więcej tutaj.
Doskonale WIEM jak prosto jest wpaść w taki “tryb robota”. Zwykle pojawia się kiedy mamy mnóstwo pracy i sami stwierdzamy, że nasz organizm może lepiej i dokładamy sobie nadprogramowe zadania – a później ciężko nam jest robić mniej. Bo przecież po co, skoro można więcej.
Nie daj się zwariować. To nie jest zdrowe, to nie jest dbanie o siebie, a to TY powinieneś być najważniejszy.
I zdrowy, i spokojny. Nie – zestresowany, wiecznie w biegu, ciągle coś, więcej i więcej. wyżej, dalej, SZYBCIEJ.
Przecież sam chcesz więcej czasu dla siebie – przestań się w końcu bronić i sam pakować do klatki obowiązków. 😉
I tu info dla sportowców – nie ścigajcie się ze sobą na każdym treningu. Trening powinien trenować. Trening to nie zawody. Nie przejmuj się, że ktoś biegnie szybciej. Wiemy, że potrafisz.
Chyba ze stażem biegowym (prawdopodobnie dotyczy to także innych dyscyplik) przychodzi taki moment, w którym wiesz, że możesz biegać….wolniej. (i nie boli Cię, że ktoś Cię wyprzedza)
Węglowodany po treningu pomagają obniżyć poziom kortyzolu, uspokajając i wyciszając organizm. Tak, żeby miał warunki do odpoczynku. To niezwykle, niezwykle istotne – w końcu bez odpoczynku nie ma progresu i stanowi on element o wielkim znaczeniu w treningu.
Węglowodany z dobrych źródeł (-> klik klik <-) to jedno, a rafinowany cukier to drugie. Możecie sobie zrobić np. zdrową czekoladę. 😉
Jeśli cierpisz wstając rano, zwłaszcza teraz, kiedy jest rano ciemno jak w nocy, wywal cukier.
Nawet, jeśli jako sportowiec potrzebujesz dużo energii
– znajduj naturalne jego źródła.
Brzmi mało odkrywczo, ale warto o tym przypominać, bo wyniki ankiety, którą przeprowadziłam parę miesięcy temu mówiły, że…
wiele osób cukier uważa za bezwartościowy, ale nieszkodliwy produkt, który tylko nabija kalorie.
No nie. Te kalorie mają spory ładunek “szkodliwości” (dlaczego jest zły?) i o ile wysoki wysiłek fizyczny znosi pozorne szkodliwe działanie, to warto przekonać się jak wzrośnie poziom energii i chęci do działania bez jego udziału w diecie.
Pamiętaj, że sen oddziałuje nie tylko na bezpośrednie uczucie zmęczenia/wypoczynku następnego dnia, ale także na apetyt, równowagę hormonalną i całe zdrowie. Jest niezbędny i naprawdę warto odłożyć coś na jutro, żeby móc spać przynajmniej 7h!
O tym, jak jest to istotne i jak ma się do regulacji masy ciała, wspominałam tutaj.
4 Comments