Ze mną się nie napijesz?! – Alkohol w diecie sportowca cz.1

Szczególnie teraz, kiedy żar leje się z nieba i zwyczajnie mamy ochotę usiąść ze znajomymi przy zimnym piwku. Co warto wiedzieć?

Warto zacząć od tego, że sport i alkohol często idą w parze, i chociaż nie bezpośrednio, to zawsze gdzieś się to piwo przewija – witać to np. na mecie biegów masowych, gdzie zwykle w pakiet posiłku regeneracyjnego wchodzi piwo.
Alkohol może wchodzić po prostu w całe życie towarzyskie, być częścią spotkań, relaksu, weekendowych imprez – są badania, które mówią, że zadowolenie płynące z tych elementów naszego życia pozytywnie wpływać będzie na wyniki sportowe. Czy tezę mówiącą, że alkohol (tu: piwo) to świetny izotonik i fajnie go włączyć w życie sportowca warto przyjąć za fakt? Jestem przekonana, że to trochę zbyt daleko idące wnioski. Alkohol to trucizna i trzeba o tym pamiętać. Po prostu. 😉

Popularne “ścinanie białka” martwiące osoby, które starają się utrzymać/rozbudować tkankę mięśniową też jest po części prawdą. Tylko nie takie konkretne to ŚCINANIE, a raczej hamowanie dwóch hormonów – hormonu wzrostu i hormonu lutenizującego – ma wpływ na inhibicję procesu hipertrofii, na którym takim osobom zależy.
Co to oznacza?
Alkohol działa jak HAMULEC na drodze ROZBUDOWY – nie oznacza to wzrostu degradacji (niszczenia) mięśni, ale utrudnia obieg białka w organizmie i właściwe jego wykorzystanie.

Szczególnie silnie działa na hamowanie syntezy włókien mięśniowych typu II (szybkokurczliwe, skłonne w odpowiednich warunkach do wzrostu objętości i masy (hipertrofii)).

Co ważne dla osób pragnących zmniejszyć zawartość tkanki tłuszczowej – prędkość przemian metabolicznych zmniejsza się średnio o 30% po spożyciu alkoholu. To fakt, dlatego tak łatwo tyje się po przekąskach spożywanych po wypiciu alkoholu (pomijając to, że sam jest kaloryczny).

W drugiej części więcej o alkoholu, o tym CO wybierać, jak odżywiać się przed/po ewentualnym spożyciu i więcej. 🙂 Już teraz zapraszam!

Tutaj znajdziesz przepis na nalewkę dobrą dla Twojego układu kostnego.

ps.: Aby nic nie przeoczyć subskrybuj bloga lub fanpage! 🙂

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Otrzymaj 4-tygodniowy mailing "Jak schudnąć?" i wiele więcej w przyszłości! :)

Wyślij mi newsletter (bez spamowania)!

 

Zapis do Projektu jest jednocześnie zapisem na newsletter. Akceptuję to i wiem, że w każdym momencie mogę zrezygnować.

 

Zapis do Projektu jest jednocześnie zapisem na newsletter. Akceptuję to i wiem, że w każdym momencie mogę zrezygnować.