10 prostych nawyków, dzięki którym będziesz piękny, sprawny i szczęśliwy

“Zdrowe odżywianie” to po prostu posiadanie “zdrowych nawyków”.

Zdrowa dieta to opanowanie sztuki doboru tych nawyków w sposób, który najbardziej służy naszemu ciału i umysłowi.
Jeśli już mowa o nawykach – nawyk czy faktyczne zdrowe odżywianie to moment, w którym zupełnie normalnym jest codzienne wybieranie tego, co najmniej przetworzone a zatem i najbardziej odżywcze. Bez głębszych analiz, wątpliwości czy “wewnętrznej walki” w stylu:
Wybrać jabłko czy skusić się na drożdżówkę? 
To jasne, że to właśnie nawyki, a nie “bycie na diecie” będzie miało największy wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i często wspomnianą – regenerację i formę. Mówi się, że aby utrwalić nawyk wystarczy 21-30 dni.
21-30 dni – Dużo? Mało? – to zależy od tego, czy nowy nawyk bardzo różni się od tego, którego chcemy się pozbyć, żeby być piękny, sprawny i szczęśliwy.
Planując wprowadzenie nowych nawyków przemyśleć należy też to, ile wysiłku będziemy musieli włożyć w wyznaczoną codzienną rutynę. Chodzi o to, by być przygotowanym na to, że tworząc nawyk, potrzebujemy włożyć dodatkową energię w to, by wykonać zadanie. Im częściej będziemy to powtarzać, tym mniej będziemy jej poświęcać na jego realizację.
To dokładnie tak, jak z faktem, że im bardziej wytrenowany jesteś, tym mniej energii i białka potrzebujesz na wykonanie tych samych czynności. Wbijaj tu, jeśli chcesz poczytać więcej.
Przykładem może być:

Zamiast szklanki napoju wieloowocowego rano wypiję szklankę/dwie wody z cytryną

– dla większości osób będzie to easy, bo największym wysiłkiem, stanie się wyciskanie cytryny;

Cięższa sytuacja:

Zamiast podwójnego espresso wypiję zieloną herbatę

Dla mnie poziom hard, ale da się. Zależy od tego jak dużo kawy pijesz i czy faktycznie jesteś fizycznie uzależniony.

Rozsądne i zdrowe nawyki, warto wprowadzić dla siebie. Jeśli to nie jest dla was motywacja (a powinna) to chociażby ze względu na nowy rok, który może okazać się inspiracją do paru zmian.
Chcę zaznaczyć jeszcze kolejną rzecz – jeśli chcemy coś zmienić i “poprawić” w swoim życiu – z pewością coś nami kieruje. Być może jesteś zmęczony, kiepsko sypiasz i wciąż doświadczasz stresu. Skup się na tym, co faktycznie Cię otacza. Nie czekaj na nic, tylko bądź po prostu szczęśliwy tu i teraz.
flickr.com/photos/kittykaht/7246310014/ 

Te 10 prostych nawyków może Tobie w tym pomóc

Podzieliłam je na 3 pory dnia.

Rano:

1. Szklanka-dwie szklanki wody mineralnej z łyżką octu jabłkowego lub soku z cytryny (pół lub najlepiej całej) na czczo

– pobudza, odświeża i dba o właściwe pH żołądka (wiele osób cierpi na zbyt niski poziom zakwaszenia żołądka) oraz równowagę kwasowo-zasadową.

2. Rozciąganie, rozruch, krążenia – rękoma, głową, biodrami, głęboki oddech, spacer – 10-30minut

– nic tak nie działa jak poranny rozruch. Nastraja na cały dzień, zwłaszcza połączony z pozytywnym nastawieniem do tego, co nas czeka. 🙂 rozbudza ciało i umysł. Najlepiej na świeżym powietrzu. To moja ulubiona część dnia. 🙂

3. Zdrowe śniadanie

– zbyt banalne? Niekoniecznie. Jak zaczniesz dzień od syfu, będziesz jeść syf cały dzień. Do tego spadek energii po paru godzinach gwarantowany. O śniadaniu sportowca pisałam tutaj.

 

Po południu: 

1. Zdrowy posiłek

Sporo warzyw, zdrowy tłuszcz, źródło białka. Świeże, lekkie, nie “zamulające” i nie “zapychające”. O tym pisałam nieraz – masz się odżywiać, a nie najadać.

2. Orzeźwienie

Jeśli tylko masz możliwość, warto pamiętać o tym, by w każdej godzinie pracy wstać i poskakać / przejść się / zrobić parę energicznych ruchów – to pozwoli Tobie uniknąć tego, co wielu z nas odczuwa pod koniec pracy – nie dość, że zmęczenie psychiczne, to “zasiedzenie” fizyczne (dotyczy pracowników umysłowych lub wszystkich, którzy pracują na siedząco).

Oderwij się, pooddychaj, przejdź się kawałek, zrób pare przysiadów, uśmiechnij. 🙂

3. Herbata zielona

To zawsze dobry pomysł, jeśli skupisz się na jej piciu i znajdziesz w tym moment, w którym odsuniesz wszelki stres dnia – czy to wynikający z pracy, czy z pośpiechu czy z małej ilości snu, czy czegokolwiek innego. Unikajcie stresu jak tylko się da. (a problemów nie przekładajcie, tylko rozwiązujcie)

Wieczorem:

1. Zjedz ciepłą kolację

Zjedz coś na ciepło. Niech to będą warzywa, źródło węglowodanów (klik) i jedzenie o wysokiej wartości biologicznej. Uzupełniaj witaminy i składniki mineralne.

2. Dbaj o sen – otwórz okno!

To jedna z lepszych rad przed snem. Przewietrz mieszkanie i najlepiej pozakręcaj kaloryfery. Niech będzie chłodniej, ale rześko i świeżo.

Wyłącz każde źródło światła. Najlepiej ostatecznie sprawdza się maska na oczy. W ten sposób dbasz o odpowiedni poziom melatoniny i jej dobowego wydzielania. Melatonina pełni także rolę antyoksydacyjną i wpływa dodatnio na odporność.

3. Nie najadaj się przed snem.

Najlepiej ostatni posiłek zjeść najpóźniej 2-3h przed snem, ale jeśli kończysz późno trening – zjesz coś lekkiego. Tutaj pomysły.

4. Wycisz się.

Pomyśl o tym, co dobrego się Tobie przytrafiło dzisiejszego dnia. Spędź czas z bliskimi, znajdź chwilę na przyjemną rozrywkę, porozciągaj się, porozmawiaj z przyjacielem. 🙂

5. Ciesz się i naprawdę doceniaj każdą chwilę.

To tylko parę pomysłów na wprowadzenie zdrowia do swojego życia. Parę prostych zmian, które dodadzą Tobie po prostu energii i być może pomogą doświadczyć więcej przyjemności w życiu mając bardzo dobry wpływ na Twoje ciało i ducha.

6 Comments

  • Zofia

    ,
    15 listopada 2022 @ 14:01

    Świetny artykuł, krótki Konkretny i ponad czasowy 🙂 brawo. Świetna wartościowa strona miło się czyta

  • Bieganie Uskrzydla

    ,
    31 grudnia 2015 @ 11:02

    Yerba Mate jest super! 😉

  • Bieganie Uskrzydla

    ,
    31 grudnia 2015 @ 11:02

    Uważam, że dobry sen, tak jak jest wymienione w materiale, jest jednym z decydujących czynników wpływających na ciało biegacza (ogólnie osoby aktywnej). Fajne 10 nawyków, ciekawe zestawienie. 🙂
    Pozdrawiam, Kamil Nowak

  • Paweł Choiński

    ,
    12 stycznia 2015 @ 22:46

    Bardzo fajnie działają świeże warzywa do podjadania w ciągu dnia (sam stosuję paprykę pokrojoną w paski lub rzodkiewkę). Można nimi zastąpić paluszki czy inne ziemne orzeszki solone (nie wspominając o cukierkach etc).

  • aksozja

    ,
    4 stycznia 2015 @ 10:20

    widzę u Ciebie dużo wspólnego z “sztuką żywienia” – http://www.sztukazywienia.com/
    oba blogi, nie wiem dlaczego, traktuję jako właściwe źródło informacji, w całym gąszczu internetowych bzdur 😉 😉
    dzięki za kolejny super wpis 🙂 🙂

  • Slim Size Me

    ,
    2 stycznia 2015 @ 11:52

    Niektóre pomysły naprawdę są niezłe. Mi Inka i Yerba Mate pozwala wyjść z uzależnienia od kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Sprzedawca Dieta Sportowca - poradnia dietetyczna i blog, Dorota Traczyk-Bednarek. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Kontakt z administratorem: kontakt@dieta-sportowca.pl