Wprowadź jeden zdrowy nawyk.
Tylko jeden, ale teraz.
Wiecie jak to jest – jak spotykacie osobę uzależnioną od fajek, to powie Wam: “na coś trzeba umrzeć”;
z kolei uzależniony od kawy wyciągnie z rękawa paręnaście powodów-dowodów, badań i opinii [kogoś], że kawa to jest super zdrowa. 😉
Mimo to, nawet i taka osoba może powiedzieć:
Cokolwiek to jest i przyjmujemy to w nadmiarze – warto zrobić przerwę.
i nie kiedyś, ale właśnie teraz bo nie ma jutra. Życie jest w tej chwili. W tej, kiedy czytasz ten tekst, kiedy siedzisz w pracy / na uczelni / idziesz po zakupy czy trenujesz. Składa się z prostych decyzji, które realizujesz w dokładnie tym momencie i tylko wtedy się “liczą”.
Z kawą po paru latach wyszło mi pożegnać się z nią na miesiąc, ale powrót nie był trudny, dlatego zapraszam was na moje autorskie, genialne połączenie tutaj – Kawa daktylowa <3
Co w tym dziwnego?
W końcu wieloletnie nawyki nie giną po miesiącu, aczkolwiek wiele z przyzwyczajeń – zwłaszcza jak widzimy pozytywne efekty zmian – można zmienić.
Zmień to, co obciąża Cię podczas treningu.
Czujesz, że nie jesteś w pełni naładowany, a tętno jest wyższe niż zwykle?
Zastanów się:
Co się dzieje jak pijesz alkohol?
(dzień “po” zwykle tętno jest wyższe, a nogi cięższe)
Po pierwsze organizm jest obciążony metabolizmem procentów, po drugie – odwodnienie będzie spowalniać Cię na treningu. Serce osoby odwodnionej musi włożyć więcej wysiłku w to, aby pompować krew (spadek objętości krwi = spadek ciśnienia = wzrost tętna). We właściwym żywieniu sportowców jednym z celów jest odciążenie układu pokarmowego do tego stopnia, aby krążąca krew płynęła do mięśni i tam dostarczała tlen.
Jak wpływa na ciebie nadmiar cukru w diecie?
Raz, możesz czuć się osłabiony. Zamiana dobrych źródeł cukru na rafinowane będzie pozbawiać Twojej diety dużej ilości składników mineralnych i witaminowych. Jeśli jesteś sportowcem i masz duże zapotrzebowanie na energię – traktuj cukier / węglowodany w formie suplementów – jako uzupełnienie, a nie podstawę diety.
Dwa – nadmiar owoców u wielu osób może być przyczyną wzdęć i nietolerancji. Jeśli bulgocze Tobie w brzuchu po dwóch-trzech jabłkach, to nie szukaj problemu gdzie indziej. Duża ilość fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli (FODMAP) faktycznie może wzmagać gazy, powodować ból brzucha, przelewanie i dyskomfort trawienny.
Jest parę fundamentalnych zasad zdrowego odżywiania
I jeśli jeszcze ich nie wprowadziłeś – zacznij od nich. Są to te zasady, które spotykamy we wszystkich najpopularniejszych i mających największą ilość praktyków-zwolenników.
Spotykamy je zarówno w diecie tradycyjnej, diecie paleo,na diecie wegańskiej, śródzemnomorskiej, diecie opartej na niskim indeksie glikemicznym.
Poniżej przykłady punktów wspólnych. Oczywiście możemy stosować “ubogą” dietę wegańską pełną wegańskich słodyczy – mam jednak na myśli proste jedzenie, które jest jednocześnie najłatwiej dostępne.
- Pij dużo wody (Klik – przeczytaj o zaletach!)
- Jedz codziennie surowe warzywa i owoce
- Nie objadaj się
- Unikaj cukru, rafinowanych produktów, produktów wysokoprzetworzonych
- Usuń z diety tłuszcze trans
- Nie spiesz się, nie jedz w biegu
- Ruszaj się
- Dbaj relaks – stres może przekreślić wszystkie zalety płynące z realizowania punktów 1-7.
…i wprowadź na stałe parę nawyków, jeden po drugim.
Pamiętaj, że zmiana więcej niż 2-3 nawyków na raz może Cię przerosnąć. Wprowadź jeden nawyk, jak poczujesz, że już go oswoiłeś – kontynuuj i pracuj nad kolejnym. To troszkę tak, jak ze zwiększaniem intensywności w mądrym planie treningowym. 🙂
Wszystko w Twoich rękach!
Wprowadź jeden zdrowy nawyk. Który wybierasz?
Zacznij od tych – [klik]. 🙂
2 Comments