W marcu 2021 roku został opublikowany przegląd szanowanej i renomowanej instytucji zajmującej się żywieniem sportowców – AIS (Australijski Instytut Sportu) – dotyczący suplementów i żywności sportowej. Każdy sportowiec chce zwiększyć swoją wydolność organizmu, a wspomóc w osiągnięciu tego celu może indywidualnie i dobrze dobrana strategia suplementacyjna.
Klasyfikacja suplementów – ABCD
Suplementy z grupy A to suplementy mające silne i przekonujące dowody w literaturze naukowej, które stosowane w prawidłowy sposób przynoszą korzyści sportowcom. Ważny jest tutaj aspekt odpowiedniego protokołu i okoliczności. Nie każdy bowiem musi suplementować żelazo, jeśli nie ma niedoborów bądź witaminy D.
Grupę B stanowią suplementy diety, które mają nieco słabszą literaturę. W związku z tym konieczne są dalsze prace nad nimi, aby móc wysnuć prawidłowe wnioski.
Grupa C to suplementy, których dowody naukowe nie potwierdzają korzyści stosowania i nie ma wystarczającej liczby badań, aby sformułować rzetelną opinię. W tej grupie znajdują się także składniki/produkty, których nie można znaleźć w pozostałych grupach i suplementy z grupy A/B używane niezgodnie z ich zaleceniami/zastosowaniem.
Ostatnia grupa D to związki zabronione przez Światową Agencję Antydopingową (ang. World Anti-Doping Agency – WADA) lub też takie, które mogą być zanieczyszczone tym substancjami. Stosowanie ich może wpłynąć na wynik testu antydopingowego i ich unikamy.
Grupa A – suplementy godne polecania sportowcom
W tej grupie, która jest najważniejszą grupą ze wszystkich, można znaleźć 3 podgrupy:
- Żywność sportowa
- Medyczne suplementy diety
- Erogeniczne suplementy diety
Żywność sportowa to taka żywność, która wspomaga uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety w niektóre składniki odżywcze. W związku z tym stanowi ona szybkie i łatwodostępne źródło, np. białka pod postacią odżywki białkowej. Z tego względu warto rozważyć jej stosowanie podczas wysiłku fizycznego (żele energetyczne jako źródło węglowodanów prostych).
Kolejna podgrupa to suplementy medyczne, które są poleca się sportowcom zmagającym się z niedoborami. Nie jest ona kierowana dla osób w zdrowych i warto o tym pamiętać. Zanim zaczniemy je suplementować konieczna jest diagnoza, konsultacja z lekarzem lub specyficzne wyniki badań laboratoryjnych, np. stężenie 25(OD)D. Są to:
- Probiotyki
- Niektóre składniki mineralne (Fe – żelazo, Zn – cynk, Ca – wapń)
- Skoncentrowane multiwitaminy i witamina D
Ostatnia podgrupa to substancje najbardziej interesujące – zwiększające wydolność. Znajdziemy w niej można suplementy, które już zostały przez nas opisane na blogu. To między innymi:
- β-alanina
- Kreatyna (Cr)
- Wodorowęglan sodu (NaHCO3)
- Kofeina
- Azotany
- Glicerol
Więcej informacji o tych związkach znajdziesz klikając w linki. Dowiesz się między innymi o ich mechanizmie działania, korzyściach, dawkowaniu i czy suplementacja sprawdzi się dla Ciebie. Serdeczne zapraszamy 🙂
Grupa B – suplementy warte rozważenia
W grupie B umieszczono związki, które zostały opublikowane w poprzednim zestawieniu, oraz nowa podgrupa: substancje smakowe. Wśród nich znajdziemy takie substancje jak mentol, chinina i agoniści kanałów potencjału przejściowego. Wpływają one na receptory smakowej w jamie ustnej i przewodzie pokarmowy. Są to:
- Polifenole z owoców
- Antyoksydanty (witaminę C, N-acetylo-cysteinę – NAC)
- Inne (kurkumina, kolagen, oleje rybie)
Grupa C – suplementy, na które szkoda pieniędzy
Co tu dużo mówić – po prostu nie warto ich kupować zdaniem AIS i lepszym wyborem będzie zainwestowanie w suplementy z grup powyżej (A i B). O jakich suplementach diety mowa? Chodzi o:
- Magnez (Mg)
- Kwas alfa-liponowy
- HMB
- BCAA/leucynę
- Fosforany
- Prebiotyki
- Witaminę E
- Tyrozynę
Grupa D – środki dopingujące
Do grupy D należą środki dopingujące, których stosowanie w sposób świadomy może wpłynąć na wynik testu antydopingowego. Substancje te mogą być zanieczyszczone. Istnieje ryzyko, że ich stosowanie (niecelowe i nieumyślne) może doprowadzić do takiego wyniku testu, którego byśmy nie chcieli. Są to między innymi
- Stymulanty
- Prohormony i ich boostery
- Beta-2 agności
- SARMS’y
Listę środków zabronionych przez WADA w 2021 roku znajdziesz pod tym linkiem
Cały artykuł został napisany w oparciu o stanowisko AIS z 2021 roku. Znaleźć w nim można także grafiki dotyczące danego suplementu, np. zawartości węglowodanów w bananie czy soku. Przejrzyste i tabelaryczne zestawienie omówionych grup znajdziesz tutaj.
Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Sprzedawca Dieta Sportowca - poradnia dietetyczna i blog, Dorota Traczyk-Bednarek. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności. Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Kontakt z administratorem: kontakt@dieta-sportowca.pl